15 Ağustos 2017 Salı

Funko Pop Nerelerde Satılır? Ben Nereden Alıyorum?

Merhabalar. 🙌🏼 Bu konuda çok fazla soru alıyorum ve toplu bir cevap olsun diye böyle bir yayın hazırlamaya karar verdim.


Öncelikle Funko Pop nedir? Bu; bazı film, dizi, animasyon karakterlerinin veya ünlü bazı insanların (Justin Bieber gibi) figürlerini üreten firmanın adıdır.


-Türkiye'de D&R'da bazı funkoların satışı görünüyor ama bir kere sipariş ettim, 30 günün sonunda iptal ettiler. Yani gelmedi.
-Bir de bunlardanistiyorum.com kullandım bir kere ve iki günde elime ulaştı. Sağlam ve orijinaldi ama 60 liraydı. Bir daha kullanmadım o yüzden. Şu an Türkiye'de 75 lira. (Güncelleme: Şu an 85 lira.)
-Son olarak elden alayım derseniz Galata Kulesi civarlarından bir mağaza varmış ama bilmiyorum, gidip oraları araştırabilirsiniz ama dediğim gibi fiyatı pahalı.

Şimdi geleyim yurt dışından hizmet veren sitelere.

-Öncelikle Aliexpress kullanabilirsiniz. Orada birçok kullanıcı olduğu için bir funkoyu birçok fiyata görebilmeniz mümkün. Genel olarak 25-50 lira arasında değişiyor ve genelde kargo ücreti de almıyorlar. Ama şöyle bir problem var ki gönderim süreleri belli olmuyor. Yani bazen ürün 2 hafta içinde gelirken bazen 2 ay, 4 ay, 6 ay sonunda da gelebiliyor ve tabii bazen hiçbir şekilde gelmeyedebiliyor. Bana mesela 2 ürün gelmedi ve kullanmayı bıraktım.
Diğer bir problem de sahte gönderilebiliyor. Funko eğer orijinal ise altında kodu oluyor. Yani mesela FM-25698 ya da FAC-466247 şeklinde bir koddan bahsediyorum. Eline orijinal ulaşan arkadaşım da var, sahte ulaşan arkadaşım da var. İşiniz biraz şans.


-Diğer kullandığım site Geek. Buradan bir funko aldım ve o da sahteydi ama 22 liraya falan almıştım. Çok dokunmadı yani. Yine de burada çok fazla funko çeşidi yok ve bunun için kullanmanızı da deneyimime bakarak önermem ama kırtasiye ürünleri açısından çok memnunum. İşte defter, kalem, renkli bantlar ya da ek olarak telefon kabı gibi. Ne sipariş ettiysem de en fazla 1 ay içinde geldi ama genelde 3 hafta içinde elimde oluyor.


-Şimdi gelelim ben funkolarımı nereden alıyorum? Ben Amazon kullanıyorum arkadaşlar. Bu şirketin pek çok ülkede ayağı olduğu için bağlantı noktası değişebiliyor. Bu da karşımıza amazon.com, amazon.uk, amazon.de şeklinde çıkıyor. Sipariş verdiğiniz sitenin sonu .com ise ABD, .uk ise İngiltere, .de ise Almanya'dan geliyor sipariş ettiğiniz ürün. Yine aynı şekilde hepsi kendi para birimine göre iş yapıyor. Ben .com kullanıyorum  çünkü dolar ülkemizde pounddan ya da eurodan daha ucuz, 3.53 tl? (ÇOK UCUZ GERÇEKTEN DE) (Güncelleme: Dolar son zamanlarda 4.5+)(Zamanında büyük konuşmuşum keşke 3.53'de kalsaydı ajkflkg)
Yani bir funko .com'da 10$ ise bu bizim ülkemizde 34 lira (şu an 45+ ) olurken, 10€  ise 41 lira (Şu an 55+) oluyor. Bunun gibi.
♦Bu zamana kadar buradan 17 (Şu an 50) funko aldım. Birkaç renk sıkıntısı yaşadım ama ciddi boyutta şeyler değildi.
♦Ayrıca gelenlerin hepsi orijinal ve 5 günde elime ulaşan da oldu 10 günde ulaşan da oldu ama 10 günü hiç geçmedi.
♦Burada fiyatlar genel olarak değişiyor ama 7$ aşağısı genel olarak yok diyebilirim. Bu da yuvarlarsak 25 (şu an 35+) lira yapar. Yani fiyat aralığı için 25-50 (şu an 35-70) diyebilirim.
♦Şimdi gelelim Amazon için problem olacak duruma; kargo ücreti. 1 funko eklediğimde 32 lira (Şu an 45+ üstü kargo ücreti ekliyor.) kargo ücreti ekliyor. Bu da aldığım ürüne kargo dahil diyelim ki 62 lira ödeyeceğim anlamına gelir. (Güncelleme: Şu an bir funko alırsanız kargo ücreti dahil ortalama 80+ verirsiniz)
Peki ben ne yapıyorum?
Bu noktada ben para biriktiriyorum ve sepete 3 ya da 4 funko ekliyorum. (Bu yazıyı ilk yazdığım sıralar kargo ücreti bu kadar fazla değildi, ama şu an sepete 3-4 funko eklerseniz ya kargonuz gümrüğe takılır ya da kargo ücretiniz 80 tl falan olur)
Bunun bana yararı şu oluyor;  (Bu kısım eskiden mantıklıydı, şu an bir mantığı yok.)
1 funko için 32 lira kargo ücreti ödedim ve 1 funko bana 62 liraya geldi.
2 funko için üzerine genelde 6 lira ekliyor ve kargo ücreti 38 lira oluyor ama ben 1 funkoya 19 lira kargo ücreti ödemiş oluyorum. Bu durumda 1 funko bana 49 liraya gelmiş oluyor. 2 funkoya 98 lira ödemiş oluyorum.
3 funko için üzerine ortalama 10 lira ekliyor diyelim ve kargo ücreti 42 oluyor ama 1 funkoya 14 lira kargo ücreti ödemiş oluyorum ve 44 liraya geliyor. Yani kargo ücreti bölünüyor. Bu durumda 3 funkoya 132 lira ödemiş oluyorum.
Yani 1 funko sipariş edersem 62 lira ödeyeceğime, 3 funko sipariş ediyorum ve funko başı 42 lira ödüyorum, doğal olarak 1 funko için 20 lira kar etmiş oluyorum.

• Bu şekilde bakınca da çok ucuza gelmiyor ama 75 lira ödemektense 44 lira ödemeyi tercih ederim ve hatırlatmak isterim ki bunlar koleksiyon ürünleridir.
(Hesaplamalarda yanlışım olabilir ama önemli olan mantığını anlamanız ahdkdj)

•Yardımının dokunacağını düşündüğüm bir diğer olay da add on item ürünleri. Bir funkoda add on item etiketi varsa bu ürüne %38-40+ oranında indirim uygulandığı anlamına gelir.
Yani 10$ olan bir funkonun 6$ düşmesi gibi. Ben de alışverişlerimi buna göre yapmaya dikkat ediyorum ve böylece bir funko bana 36 liraya falan geliyor. Ama sepete add on item eklemenin bir şartı var, bu da sepetteki ürünler fiyatının toplamının 25$ üstü olması. İşte bu yüzden para biriktirip 4 funko birden alıyorum. Bu şekilde 32 liraya bile funko aldığım oldu.

•Free Shipping yani ücretsiz kargo yazanlar denizaşırı ülkeler için geçerli değil. Yani Türkiye'ye
ücretsiz gönderim genel olarak yok.

•Son olarak dikkat etmeniz gereken bir şey var o da 33$ (Artık 26$ üzeri) üzeri alışverişlerde gümrüğe para ödemeniz gerektiği. O yüzden sepet fiyatının 33$ altında kalmasına dikkat edin. Kargo ücreti buna dahil değil. Yani sepetiniz 30$ ve 8$ kargo ücreti ekledi, 38$ oldu. Eee gümrüğe mi takılacak? Hayır. Kargo ücretini ayrı tutuyorlar. Sepet fiyatınız önemli burada. Böyle bir durumda da ürünleri bölüp alabilirsiniz.
Mesela 8 funko mu alacağım? Bunu 4-4 bölünce de 33$ altında mı kalıyor sepetlerim ayrı ayrı? O zaman iki parça şeklinde ayrı ayrı sipariş edilebilir. Gümrüğe gelince adıma iki kargo görünecek bir şey olmaz mı? Olmaz. Sonuç olarak alışverişleriniz ayrı ayrı.

•Unutmadan bir şey daha var. Amazon'da da farklı kullanıcılar var ve müşterilerin oylamasına göre bir kullanıcının iyi mi kötü mü olduğunu anlayabilirsiniz AMA her şeyin Amazon kontrolünde olmasını istiyorsanız 'Ships from and sold by Amazon.com' yazan ürünleri tercih edin. Ben bir kere başka kullanıcıdan aldım ve sorun yaşamadım ama belli olmuyor dediğim gibi şans.

*Ek olarak Amazon'dan kitap da sipariş ettim ve onda da bir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca add on item'leri takip etmenizi öneririm çünkü Harry Potter Cinematic Guide seri normalde 30$ ama ben add on item olarak yakaladım ve 5$ gibi bir fiyata almış olmam lazım. Takip edin yani ama şartı unutmayın.


-Deneyimleme fırsatımın olmadığı bir site ise Ebay. Yani hiç kullanmadım. Burada da birçok kullanıcı var ve buna bakarak da yine aynı ürünü farklı fiyatlarda görebilirsiniz. Gönderimleri 2 hafta kadar bir sürede gerçekleşiyor diye biliyorum ama burada da aynı sorun var; orijinal gelecek mi? Ebay'ın müşteri hizmetleri de nasıldır bilmiyorum. O yüzden net bir şey diyemeyeceğim.

Umarım sorularınızı yanıtlamıştır bu yayın. Aklınıza takılan başka bir şey olursa yorumda belirtebilirsiniz. Hoşça kalın. 

NOT: ARKADAŞLAR DOLARDAN DOLAYI TÜM SİSTEM DEĞİŞTİ. PARANTEZ İÇİNDE YENİ DURUMU BELİRTTİM. BENCE BU ARALAR FUNKO ALMAYIIIN.

Not: Lütfen saçma sapan 'çok zenginsin galiba' tarzı yorumlar yapmayın. Yemiyorum, içmiyorum tüm harçlığımı bunlar için biriktiriyorum. Böyle bir yorum yaparsanız yayınlamayacağım. Teşekkürler.

10 yorum:

 1. Funkolar acayip popüler oldu. Doğum günümde 2 tane hediye aldım, onun hevesiyle biriktirmek istedim ama bilemiyorum. Bence de en mantıklısı amazondan almak, herhangi bir mağazadan almaya kalkınca en az 75 lira ödemek gerekiyor. Detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuş, paylaşım için teşekkürler. =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bizim ülkemizde de yaygın olmaya başladı. ^^ Okuduğun için ben teşekkür ederim. :')

   Sil
 2. Çok faydalı bir yazı olmuş eline sağlık şuan funko alıcak durumum yok ama ileride düşünüyorum ve hep yurt dışından almayı düşünüyordum fiyat açısından ama tecrübem olmadığından çekiniyordum durumumu düzeltip para biriktirebilirsem senin anlattıklarında denerim artık :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım en kısa zamanda alabilirsiniz, faydalı bulduğunuza sevindim. ^^

   Sil
 3. Peki birde Free Shipping olayı var bedava olması gerekmiyor mu göstermelik filan mı ya da denizaşırı filan olunca mı kargo çıkıyor bundan da bahsetseniz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ABD içine geçerli sanırım, en azından bize geçerli olmadığını biliyorum çünkü bahsettiğim gibi kargo ücreti ödüyorum. :)

   Sil
 4. aa daha önce funco pop'ları duymamıştım çok şirinlermiş :)
  Blogunu takipleşme etkinliği ile keşfettim .takipteyim canım bana da beklerim.
  https://beyazbegonvil.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 5. Bu rehber harika olmuş uzun zamandır bir tane Funko almayı düşünüyordum ama kafam karışıktı :D
  yazınıza sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Ödeme nasıl oluyo
  (Atlamış olabilirm belki yazıda)

  YanıtlaSil
 7. Ödeme nasıl oluyo
  (Atlamış olabilirm belki yazıda)

  YanıtlaSil