24 Şubat 2017 Cuma

Kitap Yorumu: Yaylı Bacak Jack

Bugün çok güzel bir kitap yorumuyla geldim.  Bu kitabı bana Extremely Bookish kanalı sahibi Ezgi önermişti. O kadar güzel kitaplardan bahsediyor ki kanalında. Mutlaka bakmanızı öneririm.Yaylı Bacak Jack, 2010 The Philip K. Dick Award'a sahip. O yüzden daha bir merakla yaklaştım kitaba diyebilirim. Kitap fantazya ve bilim kurgu karışımı, aynı zamanda steampunk esintileri bulmak da mümkün.
Steampunk nedir derseniz; buharlı makinaların, sanayinin, çarkların bol bol bulunduğu ve özellikle 1800lü yılları konu edinen bir tür. Sherlock Holmes'un filmi de buna örnek sayılabilir. 
Kitaba gelelim. Kitapta ana karakterimiz Sir Richard Francis Burton ve kendisi Coğrafya Derneği üyesi. Bol bol araştırmaları ve gezileri var. İşte bu gezilerin birinde en yakın arkadaşıyla birbirilerine bir sebepten düşman kesiliyorlar ve belirli bir süreden sonra artık herkes onların birbirinden hoşlanmadığını biliyor. Ama bir gün Burton'ın en yakın arkadaşı vurulunca herkesin aklına aynı soru geliyor: Onu Burton mı öldürmeye çalıştı?
İşte Burton en başında eski arkadaşının bu davasını çözmeye odaklanıyor ve yolun sonunda Yaylı Bacak Jack çıkıyor karşısına. Yaylı Bacak Jack ise artık halk arasında efsane olmuş kötü bir varlık. Yani kitabın genel havasının böyle olduğunu söyleyebilirim.
Hiç tahmin etmediğim şeyler oldu kitapta. Kesinlikle benim düşündüğümden çok uzak şeyler gerçekleşti ve ağzım açık okudum kitabı. Gerçekten çok güzeldi. Ayrıca yazarın dili çok güzel, kitap 477 sayfa ve boyutu diğer kitaplara göre biraz daha büyük ama kolay okunuyor. 4 günde bitirdim. Kitapla alakalı tek sıkıntım var, çeviri. Bazı yerlerde cümleleri anlamak zordu. 
Birçok yazım hatası vardı. Sir mi sör mü bir türlü karar verememişler, bir sayfada Sir Burton diyorsa sonraki sayfada sör diyor. Çok göze batan, okumaya engelleyecek derecede olan şeyler değildi ama koskoca yayınevisin, biraz daha dikkat fena olmaz sanırım.
Son olarak seri beş kitaptan oluşuyor, henüz ilk iki kitabı çıktı ve yayınevi seriyi devam ettirir mi bilmiyorum. Umarım ettirir. İkinci kitabın adı da Kurmalı Adam. Bunu da şubat ayında Ezgi ile okumayı planlıyoruz. 
Bunu da dediğime göre mutlaka alın diyorum, böyle dolu dolu kitaplara hak ettiği ilgiyi göstermiyoruz o yüzden bu kitabı almak boynunuzun borcu diyorum ve gidiyorum. 

Özgün konu ve güzel bir kurgu (%30): 5/5

Sürekleyici/Akıcı olma (%40): 5/5

Kitap bana hitap ediyor mu? (%10): 5/5

Çeviri ve baskı kalitesi (%5) : 2/5 

İsim/Kitap uyumu (%10): 5/5

Güzel Kapak (%5): 5/5


Puan: 4.8/5

8 yorum:

 1. yaaa dur şu an çıldırdım bildiğin! cidden! orada ki steampunk'u görmemle gözlerim açıldı, yerimden zıplayıp durdum. az evvel Bazen Bahar'ı not etmiştim, bu ay sonu yapacağım kitap alışverişi için, şu an pervasızca biraz da maymun iştahlıca Yaylı Bacak Jack'i de ekledim. belki Bazen Bahar'ı yaz ayına saklayabilirim, nitekim 'Steampunk' diye işin içinden sıyrılmak istiyorum şu an. çok ama çok teşekkür ederim Kalem. çok mutlu oldum ya! ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha ben de sevebileceğin bir kitap önermiş olduğum için çok mutlu oldum şu an! Umarım daha çok insan okur bu kitabı. ^^

   Sil
 2. İlginç ve eğlenceli bir kitaba benziyor. Niye daha öncesinde bu kitaptan hiç haberdar olmamışım ki? Güzel bir yorum olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki öyle reklamı yapılan ya da çok okunan bir kitap değil :/ Umarım alırsın ve okursun ve beğenirsin :)

   Sil
 3. Kapağı çok güzel :D Keşke çevirisinde de böyle bariz hatalar yapmasalarmış, neden bu kadar dikkatsizler? :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimii? Sen de okusana?? ^^ Bilmiyorum ya güzelim kitabı birazcık rezil etmiş olabilirler ama gerçekten birazcık. :D

   Sil
 4. Seri tarzında çok okumasam,da bir şans verilebilir diye düşünüyorum Teşekkür ederim paylaşım için :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okursanız umarım beğenirsiniz, ben teşekkür ederim. :)

   Sil